Małgorzata Lisińska – Tropiciel

Tropiciel

Mam dość ciepły stosunek do książek wydawanych przez bydgoskie wydawnictwo Genius Creations. W swojej ofercie mają masę tytułów, które utrzymują może nie najwyższy, ale solidny, średni poziom. Schemat powieści podzielonej na powiązane ze sobą opowiadania jest nieco odtwórczy, ale formuła ta nie została jeszcze zajechana na śmierć. Dlatego do lektury Tropiciela Małgorzaty Lisińskiej podchodziłem z umiarkowanym optymizmem. Optymizmem, który z każdym opowiadaniem przeradzał się w poważne zdziwienie, gdyż książka ma jeden Wielki Problem.

Tropiciel to seria w klasycznym świecie fantasy

Świat zaprezentowany przez autorkę to symbolicznie jedynie zarysowana kraina fantasy. Zgodnie z tradycyjnym settingiem mamy tutaj elfy, krasnoludy, smoki, zamki, magię i karczmarzy. Jak wspomniałem, fabuła podzielona jest na zamknięte, ułożone chronologicznie opowiadania. Główni bohaterowie to pradawny mag Yasa oraz tytułowy tropiciel, krasnolud Sodi Yudherthardere. Razem będą wykonywać zadania zlecone im przez królową lub własne poczucie obowiązku. Mimo pewnej schematyczności, zaprezentowane nam realia stanowią niegroźny szum, na tle którego dostajemy sporo akcji.

Czytaj również: Mateusz R. M. Rogalski – Obrońcy Ahury. Pasowanie

Tropiciel generalnie trzyma niezły poziom literacki. Dialogi i opisy pozbawione są błędów oraz dłużyzn, czasami nawet zdarzy się zapamiętywalna scena lub wypowiedź. Gdy autorka nie odpływa w stronę Wielkiego Problemu (o czym dalej), całość czyta się naprawdę przyjemnie. Irytowała mnie co prawda monotematyczność wypowiedzi głównego bohatera i niekonsekwencja w zachowaniu Yasy, ale debiutowi można to spokojnie wybaczyć. To, czego wybaczyć nie mogę, to pozbawione głębi nieustanne przekomarzania się Sodiego i jednej z żeńskich bohaterek. Miało to chyba budować napięcie między postaciami, ale mnie po prostu irytowało.

Do książki wkrada się schematyczność

Prawie wszystkie opowiadania wchodzące w skład książki zbudowane są w podobny sposób. Bohaterowie dostają jakieś zadanie (lub sami je wymyślają) i udają się do miejsca docelowego. Przez większość czasu mag milczy, a krasnolud wyrzuca z siebie utyskiwania i wulgaryzmy. Punkt kulminacyjny opowieść osiąga kilka stron przed końcem i zawsze, ale to zawsze miałem wrażenie, że kończy się za szybko. Jakby autora bała się tworzyć dłuższe i bardziej kompleksowe finały swoich historii. Przeważnie jakąś rolę w fabule pełni także Tropiciel, który jest nie tylko określeniem funkcji krasnoluda, ale także jego umiejętnością. Tropiciel to na wpół świadomy byt, który wyczuwa magię wokół właściciela. Małgorzata Lisińska nie skorzystała jednak z szansy na jego twórcze użycie, ponieważ przeważnie Tropiciel powoduje po prostu ból głowy Sodiego. No tak zapomniałbym – każde opowiadanie porusza się także wokół Wielkiego Problemu.

Czytaj również: Anna Karnicka – Paradoks marionetki. Sprawa Klary B.

A tym Wielkim Problemem jest seks. Postacie niemal cały czas albo się ruchają, albo (Sodi) rozmawiają o ruchaniu. Kopulacja jest także, w zależności od opowiadania, przyczyną problemu, sposobem na rozwiązanie problemu lub wynikiem jakiegoś problemu. Nie chcę zdradzać fabuły umieszczonych w Tropicielu opowiadań, ale mam szczere wrażenie, że autorka bardzo chciała napisać pornograficzne fantasy, tylko coś ją ostatecznie powstrzymało. Dla niektórych może to być zaletą Tropciela. Dla mnie, gdy zauważyłem już ten schemat, stanowiło raczej powód do uśmiechu.

Tropiciel daje radę mimo zafiksowania się na seksie

Tropiciel Małgorzaty Lisińskiej rozrósł się do kilku tomów, co było do przewidzenia. Napisana przyzwoicie historia zaprezentowała mnóstwo wątków, które należałoby w przyszłości rozwinąć. Pomijając trudne do usprawiedliwienia nagromadzenie elementów kopulacyjnych (w tym kazirodczych) i wulgarny język głównego bohatera, historia Sodiego Yudherthardere jest solidnym, przygodowym fantasy. Warto ją przeczytać choćby z tego powodu, że kolejne części cyklu są podobno dużo lepsze.

Moja ocena

Rating: 3 out of 5.

Solidna historia niepotrzebnie wypełniona erotyką.

Informacje o książce

Tytuł: Tropiciel

Autorka: Małgorzata Lisińska

Wydawnictwo: Genius Creations

Rok wydania: 2017

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.