Wiesław Jażdżyński – Adara nie odpowiada

Adara nie odpowiada

Adara nie odpowiada Wiesława Jażdżyńskiego to powieść, na którą czekałem od lat. Napisana w sposób dziś już rzadko praktykowany, stanowi pomnik polskiej literatury science-fiction. Oprócz tego zawiera w sobie także złośliwy komentarz polityczny, co jest jej niewątpliwym atutem. A najlepsze w niej jest to, że prawie w ogóle się nie zestarzała. Przed Wami pierwszy kandydat do podium najlepszej retropowieści TSPF tego roku!

Skondensowana dawka klasycznego, polskiego s-f

Adara to potężny statek kosmiczny, którym leci wyselekcjonowana załoga złożona z mieszkańców Telemetrii. Radiotelekowie to rasa kiedyś dwunożnych istot, która do perfekcji opanowała posługiwanie się falami. Toczą bój z władcą robotów Demorionem, który przegrywają z uwagi na swoje pokojowe nastawienie. W chwili największego kryzysu otrzymują sygnał od jakiejś cywilizacji po drugiej stronie wszechświata. By to zbadać, wysyłają właśnie Adarę i wyszkolony oddział naukowców/techników. Książka jest między innymi zapisem tej podróży, choć oferuje znacznie więcej.

Czytaj również: Adam Wiśniewski-Snerg – Nagi cel

Wiesław Jażdżyński, dla którego Adara nie odpowiada to fantastyczny wyjątek w twórczości, idealnie trafił w mój gust. Z każdym kolejnym rozdziałem wprowadza nowe wątki i informacje tak, że bez problemu mogę się w nich połapać. Jego styl, co zrozumiałe, jest nieco archaiczny. W przeciwieństwie do wielu współczesnych twórców, autor nie rozdrabnia się i wiele rzeczy kwituje jednym akapitem. Takich rzeczy, które dziś potrafią zająć cały rozdział książki.

Adara nie odpowiada chyba tylko amerykanofilom

Autor poruszył mnóstwo interesujących wątków. Z jednej strony prezentuje zachowanie się ginącej rasy i próby odnalezienia ratunku. Z drugiej – w przypadku Demoriona – otrzymujemy zapis zachowań szalonego osobnika dążącego do kosmicznej dominacji. A w tle tego wszystkiego mamy humanizujące się roboty, podróże naukowe w czasie, tworzenie ludzi z preparatów genetycznych, ewolucję humanoidów i rolę, jaką w tym wszystkim odegrać ma Ziemia.

Czytaj również: Jerzy Grundkowski – Śmierć w kosmolocie

Nie spoilerując za dużo muszę wskazać, że Adara nie odpowiada to także komentarz polityczny i społeczny. Bazując na konstrukcji Ziemi podobnej do naszej, autor krytykuje imperializm, fałszywą demokrację i militarnego pierdolca USA. Niektórzy czytelnicy uważają książkę za „komunistyczną propagandę”, ale to bzdura. Jażdżyński po prostu jednoznacznie potępiał destrukcyjną politykę Amerykanów. Dodatkowo w połowie lat osiemdziesiątych trafnie przewidział problem degradacji klimatu i skutki rabunkowej eksploatacji planety.

No dobra, Adara nie odpowiada także „miłośnikom” broni palnej

Powieść Wiesława Jażdżyńskiego ma niski próg wejścia i wciąga od pierwszej strony. Proste koncepcje, z których autor buduje skomplikowane schematy fabularne, sprawią przyjemność miłośnikom gatunku. Dialogi pisane są z ikrą i humorem, przez co podczas lektury naprawdę możemy się wczuć w sytuację bohaterów. Adara nie odpowiada ma tak naprawdę jedną wadę – zakończenie. Finał książki jest zbyt szybki, depresyjny i nie do końca jasny. Nie zmienia to jednak faktu, że powieść Jażdżyńskiego zasługuje na ogromne uznanie.

Moja ocena

Rating: 4.5 out of 5.

Absolutny klasyk.

Informacje o książce

Tytuł: Adara nie odpowiada

Autor: Wiesław Jażdżyński

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza

Rok wydania: 1985

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.